How Much Are Your Christmas Lights Costing You?

How Much Are Your Christmas Lights Costing You?


Save Story
Leer en espaƱol

Estimated read time: 1-2 minutes

This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

Marc Giauque Reporting You may enjoy lighting up your house for the Christmas season, but all those nights of burning the lights could add up.

Drive through any neighborhood, you're likely to see lots of wreaths, manger scenes, stars, and lights, even those big lawn sized blow-up snow globes.

But how much extra is it costing you to run all that stuff?

Jeff Hymas with Rocky Mountain Power says you can figure it out. "It can really vary. You need to add up the total number of watts on a string of lights and do that by adding up the number of individual bulbs."

Let's see, carry the one. Oh forget it!

Suffice it to say, it costs you about seven and a half cents for every kilowatt you use. That means if you had 100 ten-watt bulbs strung around your house, it would cost you seven and a half cents to light them up for one hour.

Rocky Mountain Power has a formula you can use to figure out how much your Christmas lights will cost:

And just for fun, here's a video clip of a display that will put most Christmas light displays to shame.

Most recent Utah stories

Related topics

Utah

STAY IN THE KNOW

Get informative articles and interesting stories delivered to your inbox weekly. Subscribe to the KSL.com Trending 5.
By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

KSL Weather Forecast