Women's College Basketball Schedule

By The Associated Press | Posted - Mar. 9, 2014 at 9:40 p.m.



This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

All Times EDT
Monday, March 10
TOURNAMENTS
American Athletic Conference
At Uncasville, Conn.
Championship

UConn vs. Louisville, 7 p.m.

Big East Conference
At Rosemont, Ill.
Semifinals

St. John's_Seton Hall-Providence winner vs. Creighton-Butler winner, 4 p.m.

DePaul-Georgetown winner vs. Villanova-Marquette winner, 6:30 p.m.

Big 12 Conference
At Oklahoma City
Championship

Semifinal winners, 9 p.m.

Horizon League
At Campus Sites
First Round

Valparaiso at Detroit, 7 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Championship

Quinnipiac vs. Marist, 2 p.m.

Mid-American Conference
At Campus Sites
First Round

N. Illinois at E. Michigan, 5 p.m.

Kent St. at Ball St., 7 p.m.

Miami (Ohio) at W. Michigan, 7 p.m.

Ohio at Toledo, 7 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
First Round

Florida A&M vs. Delaware St., 11 a.m.

Savannah St. vs. Morgan St., 1:30 p.m.

Norfolk St. vs. Md.-Eastern Shore, 4 p.m.

Mountain West Conference
At Las Vegas
First Round

Utah St. vs. New Mexico, 5 p.m.

UNLV vs. San Jose St., 7:30 p.m.

San Diego St. vs. Air Force, 10 p.m.

Patriot League
At Campus Sites
Semifinals

Holy Cross at Navy, 7 p.m.

American at Army, 7 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Championship

Chattanooga vs. Davidson, 5 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
Semifinals

S. Dakota St. vs. South Dakota, 1 p.m.

IUPUI vs. IPFW-Denver winner, 3:30 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Semifinals

Gonzaga vs. Saint Mary's, 3 p.m.

BYU vs. Pacific, 5:30 p.m.

Tuesday, March 11
EAST

Penn at Princeton, 5:30 p.m.

TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
First Round

Lipscomb at Florida Gulf Coast, 7 p.m.

Kennesaw St. at Stetson, 7 p.m.

ETSU at S.C.-Upstate, 7 p.m.

Mercer at Jacksonville, 7 p.m.

Big East Conference
At Rosemont, Ill.
Championship

Semifinal winners, 9 p.m.

Big West Conference
At Long Beach, Calif.
First Round

UC Davis vs. UC Santa Barbara, 9 p.m.

Long Beach St. vs. Cal St. Fullerton, 11:30 p.m.

Conference USA
At El Paso, Texas
First Round

FAU vs. Marshall, 1 p.m.

Rice vs. FIU, 3:30 p.m.

North Texas vs. Louisiana Tech, 7 p.m.

Tulsa vs. UTSA, 9:30 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
First Round

Howard vs. N.C. Central, 11 a.m.

Bethune-Cookman vs. S.C. State, 1:30 p.m.

Mountain West Conference
At Las Vegas
Quarterfinals

Colorado St. vs. Utah St.-New Mexico winner, 3 p.m.

Boise St. vs. Wyoming, 5:30 p.m.

Fresno St. vs. UNLV-San Jose St. winner, 9 p.m.

Nevada vs. San Diego St.-Air Force winner, 11:30 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Houston
First Round

Grambling St. vs. Ark.-Pine Bluff, 11 a.m.

Alcorn St. vs. Alabama A&M, 6:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Championship

Semifinal winners, 4 p.m.

Wednesday, March 12
TOURNAMENTS
Big West Conference
At Long Beach, Calif.
Second Round

Hawaii vs. lower-seeded first-round winner, 9 p.m.

UC Irvine vs. higher-seeded first-round winner, 11:30 p.m.

Conference USA
At El Paso, Texas
Second Round

UAB vs. FAU-Marshall winner, 1 p.m.

East Carolina vs. Rice-FIU winner, 3:30 p.m.

Charlotte vs. North Texas-Louisiana Tech winner, 7 p.m.

Old Dominion vs. Tulsa-UTSA winner, 9:30 p.m.

Horizon League
Quarterfinals

Milwaukee at Wright St., 7 p.m.

Oakland at Youngstown St., 7 p.m.

Detroit-Valparaiso winner at Green Bay, 8 p.m.

Cleveland St. at Ill.-Chicago, 8 p.m.

Mid-American Conference
At Cleveland
Second Round

N. Illinois-E. Michigan winner vs. Kent St.-Ball St. winner, Noon

Miami (Ohio)-W. Michigan winner vs. Ohio-Toledo winner, 2:30 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
Quarterfinals

Hampton vs. Howard-N.C. Central winner, Noon

N.C. A&T vs. Bethune-Cookman-S.C. State winner, 2:30 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
Semifinals

Lowest-remaining seed at highest-remaining seed, 7 p.m.

Third-remaining seed at second-remaining seed, 7 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Houston
Quarterfinals

Texas Southern vs. Grambling St.-Ark.-Pine Bluff winner, 11 a.m.

Southern U.vs. Alcorn St.-Alabama A&M winner, 6:30 p.m.

Sun Belt Conference
At New Orleans
First Round

Arkansas St. vs. Louisiana-Monroe, 1 p.m.

Texas St. vs. Georgia St., 3:30 p.m.

W. Kentucky vs. Louisiana-Lafayette, 7 p.m.

UALR vs. Troy, 9:30 p.m.

Western Athletic Conference
At Las Vegas
First Round

Idaho vs. Chicago St., 3 p.m.

Texas-Pan American vs. New Mexico St., 5:30 p.m.

Seattle vs. UMKC, 9 p.m.

CS Bakersfield vs. Utah Valley, 11:30 p.m.

Thursday, March 13
TOURNAMENTS
Big Sky Conference
At Grand Forks, N.D.
First Round

S. Utah vs. Sacramento St., 3:30 p.m.

Montana vs. Montana St., 6 p.m.

E. Washington vs. Idaho St., 8:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Upper Marlboro, Md.
First Round

William & Mary vs. UNC Wilmington, 2 p.m.

Conference USA
At El Paso, Texas
Quarterfinals

Middle Tennessee vs. UAB_FAU-Marshall winner, 1 p.m.

Tulane vs. East Carolina_Rice-FIU winner, 3:30 p.m.

UTEP vs. Charlotte_North Texas-Louisiana Tech winner, 7 p.m.

Southern Miss. vs. Old Dominion_Tulsa-UTSA winner, 9:30 p.m.

Mid-American Conference
At Cleveland
Third Round

Buffalo vs. N. Illinois-E. Michigan_Kent St.-Ball St. winner, Noon

Akron vs. Miami (Ohio)-W. Michigan_Ohio-Toledo winner, 2:30 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
Quarterfinals

Coppin St. vs. Norfolk St.-Md.-Eastern Shore winner, Noon

Florida A&M-Delaware St. winner vs. Savannah St.-Morgan St. winner, 2:30 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Charles, Mo.
First Round

No. 8 vs. No. 9, 5:05 p.m.

No. 7 vs. No. 10, 8:05 p.m.

Southland Conference
At Katy, Texas
First Round

Nicholls St. vs. Oral Roberts, Noon

Texas A&M-CC vs. McNeese St., 2:30 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Houston
Quarterfinals

Jackson St. vs. MVSU, 11 a.m.

Prairie View vs. Alabama St., 6:30 p.m.

Friday, March 14
TOURNAMENTS
Big Sky Conference
At Grand Forks, N.D.
Semifinals

North Dakota vs. lowest-remaining seed, 6 p.m.

Highest-remaining seed vs. second-highest remaining seed, 8:30 p.m.

Big West Conference
At Anaheim, Calif.
Semifinals

CS Northridge vs. lower-seeded second-round winner, 3 p.m.

Cal Poly vs. higher-seeded second-round winner, 5:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Upper Marlboro, Md.
Quarterfinals

James Madison vs. William & Mary-UNC Wilmington winner, Noon

Drexel vs. Hofstra, 2:30 p.m.

Delaware vs. Northeastern, 5 p.m.

Coll. of Charleston vs. Towson, 7:30 p.m.

Conference USA
At El Paso, Texas
Semifinals

Middle Tennessee_UAB_FAU-Marshall winner vs. Tulane_East Carolina_Rice-FIU winner, 11 a.m.

UTEP_Charlotte_North Texas-Louisiana Tech winner vs. Southern Miss._Old Dominion_Tulsa-UTSA winner, 1:30 p.m.

Horizon League
At Highest-Remaining Seed
Semifinals

Green Bay_Detroit-Valparaiso winner vs. Illinois-Chicago-Cleveland St. winner, TBA

Wright St.-Milwaukee winner vs. Youngstown St.-Oakland winner, TBA

Mid-American Conference
At Cleveland
Semifinals

Bowling Green vs. Buffalo_N. Illinois-E. Michigan_Kent St.-Ball St. winner, Noon

Cent. Michigan vs. Akron_Miami (Ohio)-W. Michigan_Ohio-Toledo winner, 2:30 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
Semifinals

Hampton_Howard-N.C. Central winner vs. Florida A&M-Delaware St._Savannah St.-Morgan St. winner, Noon

N.C. A&T_Bethune-Cookman-S.C. State winner vs. Coppin St._Norfolk St.-Md.-Eastern Shore winner, 2:30 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Charles, Mo.
Quarterfinals

No. 1 vs. 8-9 winner, 1:05 p.m.

No. 4 vs. No. 5, 3:35 p.m.

No. 2 vs. 7-10 winner, 7:05 p.m.

No. 3 vs. No. 6, 9:35 p.m.

Mountain West Conference
At Las Vegas
Semifinals

Colorado St._Utah St.-New Mexico winner vs. Boise St.-Wyoming winner, 3 p.m.

Fresno St._UNLV-San Jose St. winner vs. Nevada_San Diego St.-Air Force winner, 5:30 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Houston
Semifinals

Texas Southern_Grambling St.-Ark.-Pine Bluff winner vs. Jackson St.-MVSU winner, 1 p.m.

Southern U._Alcorn St.-Alabama A&M winner vs. Prairie View-Alabama St. winner, 7 p.m.

Sun Belt Conference
At New Orleans
Semifinals

Arkansas St.-Louisiana-Monroe winner vs. Texas St.-Georgia St., 1 p.m.

W. Kentucky-Louisiana-Lafayette winner vs. UALR-Troy winner, 3:30 p.m.

Western Athletic Conference
At Las Vegas
Semifinals

Idaho-Chicago St. winner vs. Texas-Pan American-New Mexico St. winner, 3 p.m.

Seattle-UMKC winner vs. CS Bakersfield-Utah Valley winner, 5:30 p.m.

Saturday, March 15
TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
At Campus Sites
Semifinals

Florida Gulf Coast-Lipscomb winner vs. Jacksonville-Mercer winner, TBA

Stetson-Kennesaw St. winner vs. S.C.-Upstate-ETSU winner, TBA

Big Sky Conference
At Regular-Season Champion
Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Big West Conference
At Anaheim, Calif.
Championship

Semifinal winners, 4 p.m.

Colonial Athletic Association
At Upper Marlboro, Md.
Semifinals

James Madison_William & Mary-UNC Wilmington winner vs. Drexel-Hofstra winner, Noon

Delaware-Northeastern winner vs. Coll. of Charleston-Towson winner, 2:30 p.m.

Conference USA
At El Paso, Texas
Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

Horizon League
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 1 p.m.

Mid-American Conference
At Cleveland
Championship

Semifinal winners, 1 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk, Va.
Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Charles, Mo.
Semifinals

1_8-9 winner vs. 4-5 winner, 2:35 p.m.

2_7-10 winner vs. 3-6 winner, 5:05 p.m.

Mountain West Conference
At Las Vegas
Championship

Semifinal winners, 10 p.m.

Patriot League
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Southland Conference
At Katy, Texas
Semifinals

Lamar vs. Northwestern St._Nicholls St.-Oral Roberts winner, 1 p.m.

Stephen F. Austin vs. Cent. Arkansas_Texas A&M-CC-McNeese St. winner, 3:30 p.m.

Southwestern Athletic Conference
At Houston
Championship

Semifinal winners, 1 p.m.

Sun Belt Conference
At New Orleans
Championship

Semifinal winners, 9 p.m.

Western Athletic Conference
At Las Vegas
Championship

Semifinal winners, 4 p.m.

Sunday, March 16
TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

Colonial Athletic Association
At Upper Marlboro, Md.
Championship

Semifinal winners, Noon

Missouri Valley Conference
At St. Charles, Mo.
Championship

Semifinal winners, 3:05 p.m.

Northeast Conference
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 3 p.m.

Southland Conference
At Katy, Texas
Championship

Semifinal winners, 1 p.m.

Copyright © The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

The Associated Press

    SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

    Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
    By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

    KSL Weather Forecast