Women's Conference Tournament Glances



This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

All Times Eastern
America East Conference
At SEFCU Arena
Albany, N.Y.
First Round
Friday, March 7

Stony Brook 61, UMBC 49

New Hampshire 85, Vermont 79

Albany (N.Y.) vs. Binghamton, 6 p.m.

Maine vs. Hartford, 8:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 9

Stony Brook vs. New Hampshire, 11 a.m.

Albany (N.Y.)-Binghamton winner vs. Maine-Hartford winner, 1:30 p.m.

Championship
Monday, March 10

Semifinal winners, 4 p.m.

American Athletic Conference
At Mohegan Sun Arena
Uncasville, Conn.
First Round
Friday, March 7

Cincinnati vs. UCF, 6 p.m.

Memphis vs. Houston, 8:30 p.m.

Quarterfinals
Saturday, March 8

Rutgers vs. SMU, Noon

UConn vs. Cincinnati-UCF winner, 2:30 p.m.

Louisville vs. Memphis-Houston winner, 6 p.m.

South Florida vs. Temple, 8:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 9

Rutgers-SMU winner vs. UConn_Cincinnati-UCF winner, 1 p.m.

Louisville_Memphis-Houston winner vs. South Florida-Temple winner, 3:30 p.m.

Championship
Monday, March 10

Semifinal winners, 7 p.m.

Atlantic Coast Conference
At Greensboro Coliseum
Greensboro, N.C.
First Round
Wednesday, March 5

Clemson 69, Virginia Tech 56

Virginia 74, Boston College 59

Wake Forest 72, Pittsburgh 58

Second Round
Thursday, March 6

Syracuse 63, Clemson 53

Florida State 72, Miami 67, OT

Georgia Tech 77, Virginia 76

North Carolina 69, Wake Forest 65

Quarterfinals
Friday, March 7

N.C. State 79, Syracuse 63

Notre Dame 83, Florida State 57

Duke vs. Georgia Tech, 6 p.m.

Maryland vs. North Carolina, 8:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 8

N.C. State vs. Notre Dame, 5 p.m.

Duke-Georgia Tech winner vs. Maryland-North Carolina winner, 7:30 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 7 p.m.

Atlantic 10 Conference
At Richmond Coliseum
Richmond, Va.
First Round
Wednesday, March 5

George Mason 85, UMass 75, OT

Second Round
Thursday, March 6

VCU 61, Richmond 52

Saint Joseph's 89, George Mason 55

La Salle 65, Saint Louis 56

Duquesne 61, Rhode Island 53

Quarterfinals
Friday, March 7

Dayton 62, VCU 61

George Washington 82, Saint Joseph's 79, OT

St. Bonaventure 54, La Salle 42

Fordham vs. Duquesne, 7:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 8

Dayton vs. George Washington, 11 a.m.

St. Bonaventure vs. Fordham-Duquesne winner, 1:30 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 11 a.m.

Big East Conference
First Round
At McGrath-Phillips Arena
Chicago
Saturday, March 8

Seton Hall vs. Providence, 5 p.m.

Georgetown vs. Xavier, 7:30 p.m.

At Allstate Arena
Rosemont, Ill.
Quarterfinals
Sunday, March 9

St. John's vs. Seton Hall-Providence winner, 1 p.m.

Creighton vs. Butler, 3:30 p.m.

DePaul vs. Georgetown-Xavier winner, 7 p.m.

Villanova vs. Marquette, 9:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 10

St. John's_Seton Hall-Providence winner vs. Creighton-Butler winner, 4 p.m.

DePaul_Georgetown-Xavier winner vs. Villanova-Marquette winner, 6:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 11

Semifinal winners, 9 p.m.

Big South Conference
At The HTC Center
Conway, S.C.
First Round
Tuesday, March 4

UNC Asheville 43, Radford 42

Presbyterian 54, Longwood 40

Coastal Carolina 106, Charleston Southern 71

Quarterfinals
Thursday, March 6

High Point 79, UNC Asheville 69

Campbell 63, Gardner-Webb 46

Liberty 67, Presbyterian 42

Winthrop 77, Coastal Carolina 58

Semifinals
Saturday, March 8

High Point vs. Campbell, 6 p.m.

Liberty vs. Winthrop, 8:30 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 5 p.m.

Big Ten Conference
At Bankers Life Fieldhouse
Indianapolis
First Round
Thursday, March 6

Ohio State 86, Northwestern 77

Iowa 81, Illinois 62

Michigan 82, Indiana 57

Minnesota 74, Wisconsin 68, OT

Quarterfinals
Friday, March 7

Ohio State 99, Penn State 82

Iowa 87, Purdue 80

Michigan State vs. Michigan, 6:30 p.m.

Nebraska vs. Minnesota, 8:55 p.m.

Semifinals
Saturday, March 8

Ohio State vs. Iowa, 3:30 p.m.

Michigan State-Michigan winner vs. Nebraska-Minnesota winner, 5:55 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 1 p.m.

Big 12 Conference
At Chesapeake Energy Arena
Oklahoma City
First Round
Friday, March 7

Kansas vs. Kansas State, 7 p.m.

TCU vs. Texas Tech, 9:30 p.m.

Quarterfinals
Saturday, March 8

Oklahoma State vs. Iowa State, Noon

Baylor vs. Kansas-Kansas State winner, 2:30 p.m.

West Virginia vs. TCU-Texas Tech winner, 7 p.m.

Texas vs. Oklahoma, 9:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 9

Oklahoma State-Iowa State winner vs. Baylor_Kansas-Kansas State winner, 3 p.m.

West Virginia_TCU-Texas Tech winner vs. Texas-Oklahoma winner, 5:30 p.m.

Championship
Monday, March 10

Semifinal winners, 9 p.m.

Colonial Athletic Association
At Show Place Arena
Upper Marlboro, Md.
First Round
Thursday, March 13

William & Mary vs. UNC Wilmington, 2 p.m.

Quarterfinals
Friday, March 14

James Madison vs. William & Mary-UNC Wilmington winner, Noon

Drexel vs. Hofstra, 2:30 p.m.

Delaware vs. Northeastern, 5 p.m.

College of Charleston vs. Towson, 7:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 15

James Madison_William & Mary-UNC Wilmington winner vs. Drexel-Hofstra winner, Noon

Delaware-Northeastern winner vs. College of Charleston-Towson winner, 2:30 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, Noon

Conference USA
At Memorial Gym
El Paso, Texas
First Round
Tuesday, March 11

FAU vs. Marshall, 1 p.m.

Rice vs. FIU, 3:30 p.m.

North Texas vs. Louisiana Tech, 7 p.m.

Tulsa vs. UTSA, 9:30 p.m.

Second Round
Wednesday, March 12

UAB vs. FAU-Marshall winner, 1 p.m.

East Carolina vs. Rice-FIU winner, 3:30 p.m.

Charlotte vs. North Texas-Louisiana Tech winner, 7 p.m.

Old Dominion vs. Tulsa-UTSA winner, 9:30 p.m.

Quarterfinals
Thursday, March 13

Middle Tennessee vs. UAB_FAU-Marshall winner, 1 p.m.

Tulane vs. East Carolina_Rice-FIU winner, 3:30 p.m.

UTEP vs. Charlotte_North Texas-Louisiana Tech winner, 7 p.m.

Southern Miss. vs. Old Dominion_Tulsa-UTSA winner, 9:30 p.m.

At The Don Haskins Center
El Paso, Texas
Semifinals
Friday, March 14

Middle Tennessee_UAB_FAU-Marshall winner vs. Tulane_East Carolina_Rice-FIU winner, 11 a.m.

UTEP_Charlotte_North Texas-Louisiana Tech winner vs. Southern Miss._Old Dominion_Tulsa-UTSA winner, 1:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 8 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At MassMutual Center
Springfield, Mass.
First Round
Thursday, March 6

Monmouth (N.J.) 66, Niagara 62

Siena 87, Manhattan 66

Rider 64, Saint Peter's 55

Quarterfinals
Friday, March 7

Iona 71, Monmouth (N.J.) 56

Quinnipiac 72, Canisius 61

Marist vs. Siena, 7 p.m.

Fairfield vs. Rider, 9:30 p.m.

Semifinals
Sunday, March 9

Iona vs. Quinnipiac, 11 a.m.

Marist-Siena winner vs. Fairfield-Rider winner, 1:30 p.m.

Championship
Monday, March 10

Semifinal winners, 2 p.m.

Mid-Eastern Athletic Conference
At Norfolk Scope
Norfolk, Va.
First Round
Monday, March 10

Florida A&M vs. Delaware State, 11 a.m.

Savannah State vs. Morgan State, 1:30 p.m.

Norfolk State vs. Maryland-Eastern Shore, 4 p.m.

Tuesday, March 11

Howard vs. North Carolina Central, 11 a.m.

Bethune-Cookman vs. South Carolina State, 1:30 p.m.

Quarterfinals
Wednesday, March 12

Hampton vs. Howard-North Carolina Central winner, Noon

North Carolina A&T vs. Bethune-Cookman-South Carolina State winner, 2:30 p.m.

Thursday, March 13

Coppin State vs. Norfolk State-Maryland-Eastern Shore winner, Noon

Florida A&M-Delaware State winner vs. Savannah State-Morgan State winner, 2:30 p.m.

Semifinals
Friday, March 14

Hampton_Howard-North Carolina Central winner vs. Florida A&M-Delaware State_Savannah State-Morgan State winner, Noon

North Carolina A&T_Bethune-Cookman-South Carolina State winner vs. Coppin State_Norfolk State-Maryland-Eastern Shore winner, 2:30 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 3 p.m.

Northeast Conference
First Round
Sunday, March 9

LIU at Robert Morris, 2 p.m.

Wagner at Mount St. Mary's, 2 p.m.

Sacred Heart at St. Francis (Pa.), 3 p.m.

St. Francis (N.Y.) at Bryant, 6 p.m.

Semifinals

Wednesday, March 12 Lowest-remaining seed at highest-remaining seed, 7 p.m.

Third-remaining seed at second-remaining seed, 7 p.m.

Championship
Sunday, March 16

Semifinal winners, 3 p.m.

Ohio Valley Conference
At Municipal Auditorium
Nashville, Tenn.
First Round
Wednesday, March 5

Eastern Kentucky 73, Eastern Illinois 52

Jacksonville State 71, SIU Edwardsville 59

Second Round
Thursday, March 6

Eastern Kentucky 79, Tennessee State 75

Jacksonville State 57, Tennessee Tech 56

Semifinals
Friday, March 7

UT Martin 97, Eastern Kentucky 45

Belmont 65, Jacksonville State 50

Championship
Saturday, March 8

UT Martin vs. Belmont, 2 p.m.

Pacific-12 Conference
At KeyArena
Seattle
First Round
Thursday, March 6

Colorado 76, UCLA 65

Southern Cal 59, Arizona 54

Washington State 107, Oregon 100

Utah 65, Washington 53

Quarterfinals
Friday, March 7

Stanford 69, Colorado 54

Southern Cal 59, Arizona State 57

California vs. Washington State, 9 p.m.

Oregon State vs. Utah, 11:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 8

Stanford vs. Southern Cal, 9 p.m.

California-Washington State winner vs. Oregon State-Utah winner, 11:30 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 9 p.m.

Patriot League
At Higher-Seeded Teams
First Round
Tuesday, March 4

Boston University 40, Loyola (Md.) 35

Lehigh 59, Colgate 49

Quarterfinals
Thursday, March 6

Navy 84, Lehigh 54

American 51, Lafayette 49

Holy Cross 79, Bucknell 66

Army 49, Boston University 45

Semifinals
Monday, March 10

Holy Cross at Navy, 7 p.m.

American at Army, 7 p.m.

Championship
Saturday, March 15

Semifinal winners, 6 p.m.

Southeastern Conference
At The Arena at Gwinnett Center
Duluth, Ga.
First Round
Wednesday, March 5

Mississippi State 73, Missouri 70

Mississippi 63, Arkansas 62

Second Round
Thursday, March 6

Georgia 53, Vanderbilt 43

Florida 71, Mississippi State 67

LSU 78, Alabama 65

Auburn 70, Mississippi 54

Quarterfinals
Friday, March 7

South Carolina 67, Georgia 48

Kentucky 75, Florida 70

Tennessee vs. LSU, 6 p.m.

Texas A&M vs. Auburn, 8:30 p.m.

Semifinals
Saturday, March 8

South Carolina vs. Kentucky-Florida winner, Noon

Tennessee-LSU winner vs. Texas A&M-Auburn winner, 2:30 p.m.

Championship
Sunday, March 9

Semifinal winners, 3:30 p.m.

Southern Conference
At Kimmel Arena
Asheville, N.C.
First Round
Friday, March 7

Georgia Southern 75, Wofford 62

Western Carolina 77, UNC Greensboro 60

Quarterfinals
Saturday, March 8

Chattanooga vs. Georgia Southern, Noon

Appalachian State vs. Elon, 2:30 p.m.

Furman vs. Western Carolina, 5 p.m.

Davidson vs. Samford, 7:30 p.m.

At U.S. Cellular Arena
Asheville, N.C.
Semifinals
Sunday, March 9

Chattanooga-Georgia Southern winner vs. Appalachian State-Elon winner, Noon

Furman-Western Carolina winner vs. Davidson-Samford winner, 2:30 p.m.

Championship
Monday, March 10

Semifinal winners, 5 p.m.

Summit League
At Sioux Falls Arena
Sioux Falls, S.D.
First Round
Saturday, March 8

IUPUI vs. North Dakota State, 3 p.m.

Sunday, March 9

South Dakota vs. Western Illinois, 1 p.m.

IPFW vs. Denver, 3:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 10

South Dakota State vs. South Dakota-Western Illinois winner, 1 p.m.

IUPUI-North Dakota State winner vs. IPFW-Denver winner, 3:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 11

Semifinal winners, 2 p.m.

West Coast Conference
At Orleans Arena
Las Vegas
First Round
Thursday, March 6

Pepperdine 80, Santa Clara 74

San Francisco 63, Loyola Marymount 62

Quarterfinals
Friday, March 7

Pacific 84, Portland 72

BYU 77, Pepperdine 51

Gonzaga vs. San Francisco, 9 p.m.

Saint Mary's vs. San Diego, 11:30 p.m.

Semifinals
Monday, March 10

Gonzaga-San Francisco winner vs. Saint Mary's-San Diego winner, 3 p.m.

BYU vs. Pacific, 5:30 p.m.

Championship
Tuesday, March 11

Semifinal winners, 4 p.m.

Copyright © The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

The Associated Press

    SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

    Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
    By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

    KSL Weather Forecast