Sports / High School / 

Results, schedule for UHSAA 4A, 5A, 6A boys basketball tournament

Viewmont and Wasatch play in a first round high school basketball game at Viewmont in Bountiful on Wednesday, Feb. 24, 2021.

(Scott G Winterton, Deseret News)



Estimated read time: 3-4 minutes

MIDVALE — After a regular season unlike any other due to the COVID-19 pandemic, the Utah High School Activities Association unveiled the bracket for its top three classifications Saturday morning.

The opening rounds in Class 4A, 5A and 6A will all be played at home sites through the tournament. The 4A quarterfinals, semifinals and finals will be held March 2-3 at the Sevier Valley Center in Richfield, while Salt Lake Community College will host the semifinals and finals March 4-6 in 5A and 6A.

Check back regularly as we update the bracket through the tournament.

CLASS 6A

The top eight seeds captured a first-round bye, including No. 1 seed Westlake, which enters the tournament at 18-3. Region 4 swept the top-four spots, including Pleasant Grove, Corner Canyon and American Fork, followed by Bingham, Skyridge, Davis and Copper Hills.

First round, Feb. 24

  • Fremont 60, Jordan 51
  • Roy 60, Kearns 59
  • West Jordan 49, Taylorsville 46
  • Lone Peak 80, Northridge 49
  • Weber 76, Hunter 43
  • Layton 71, West 53
  • Herriman 46, Riverton 43
  • Syracuse 62, Cyprus 55

Second round, Feb. 26

  • American Fork 67, Fremont 45
  • Bingham 65, Roy 43
  • Westlake 70, West Jordan 57
  • Lone Peak 56, Copper Hills 53
  • Pleasant Grove 78, Weber 48
  • Davis 41, Layton 39
  • Corner Canyon 72, Herriman 58
  • Skyridge 83, Syracuse 58

Quarterfinals: March 2 @ home sites

  • American Fork 55, Bingham 54
  • Westlake 53, Lone Peak 47
  • Davis 62, Pleasant Grove 51
  • Corner Canyon 56, Skyridge 53

Semifinals: March 4 @ SLCC

  • Westlake 68, American Fork 60
  • Davis 63, Corner Canyon 54

Championship: March 6 @ SLCC

  • No. 1 Westlake vs. No. 7 Davis, 2:30 p.m. MT

BYU signee Jake Wahlin, left, as Provo and Timpview compete in a high school basketball game at Timpview High School in Provo on Friday, Dec. 4, 2020.
BYU signee Jake Wahlin, left, as Provo and Timpview compete in a high school basketball game at Timpview High School in Provo on Friday, Dec. 4, 2020. (Photo: Yukai Peng, Deseret News)

CLASS 5A

Led by BYU signee Jake Wahlin, returning state runner-up Timpview clinched the No. 1 overall seed with 20-3 record. The Thunderbirds, along with No. 2 Olympus (20-2) and No. 3 Lehi (13-8) clinched first-round byes.

First round, Feb. 24

  • Payson 78, Park City 49
  • Farmington 78, Spanish Fork 57
  • Highland 46, Provo 44
  • Maple Mountain 56, Springville 54
  • Mountain View 63, Box Elder 47
  • Salem Hills 67, Woods Cross 58
  • Alta 59, Murray 47
  • Mountain Ridge 56, Cottonwood 39
  • Orem 60, Bountiful 58
  • Brighton 77, Skyline 54
  • Viewmont 46, Wasatch 37
  • Bonneville 64, Hillcrest 53
  • Timpanogos 55, East 41

Second round, Feb. 26

  • Farmington 66, Highland 54
  • Mountain View 66, Maple Mountain 48
  • Timpview 74, Salem Hills 44
  • Alta 63, Payson 61
  • Olympus 78, Mountain Ridge 50
  • Brighton 63, Orem 59
  • Lehi 69, Viewmont 44
  • Bonneville 54, Timpanogos 44

Quarterfinals: March 3 @ home sites

  • Farmington 61, Mountain View 56
  • Timpview 67, Alta 63 (3OT)
  • Olympus 77, Brighton 68
  • Lehi 56, Bonneville 35

Semifinals: March 5 @ SLCC

  • Farmington 60, Timpview 51
  • Lehi 69, Olympus 58

Championship: March 6 @ SLCC

  • No 4 Farmington vs. No. 3 Lehi, 5 p.m. MT

CLASS 4A

Juan Diego claimed the No. 1 overall seed by virtue of its 20-2 record, followed by No. 2 Dixie (18-4), No. 3 Crimson Cliffs (18-4) and No. 4 Desert Hills (18-4).

First round, Feb. 23

  • Cedar Valley 49, Mountain Crest 34
  • Stansbury 62, Ogden 31
  • Pine View 50, Hurricane 47
  • Bear River 56, Ben Lomond 36
  • Tooele 52, Canyon View 36

Second round, Feb. 26

  • Desert Hills 71, Cedar Valley 50
  • Sky View 71, Stansbury 54
  • Juan Diego 72, Pine View 39
  • Snow Canyon 67, Logan 65
  • Dixie 80, Bear River 49
  • Ridgeline 78, Uintah 53
  • Crimson Cliffs 74, Tooele 53
  • Cedar 65, Green Canyon 48

Quarterfinals: March 1 @ Sevier Valley Center

  • Desert Hills 63, Sky View 43
  • Juan Diego 64, Snow Canyon 39
  • Ridgeline 62, Dixie 60
  • Cedar 64, Crimson Cliffs 62

Semifinals: March 2 @ Sevier Valley Center

  • Desert Hills 52, Juan Diego 50
  • Cedar 66, Ridgeline 61

Championship: March 3 @ Sevier Valley Center

  • Cedar 64, Deseret Hills 59

Related Stories

KSL.com Sports

SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

KSL Weather Forecast