Sports / Prep / 

Spenser Heaps, Deseret News

UHSAA Football Playoffs: Schedule, results and live stream info

By KSL.com Sports | Updated - Nov. 16, 2020 at 6:15 p.m. | Posted - Oct. 23, 2020 at 7:47 a.m.



SALT LAKE CITY — Follow along during the Utah high school football state tournament in all five classifications, including livestream info for each game.

See the final RPI rankings here.

Skyridge takes on Corner Canyon quarterback Jaxson Dart during a high school football game at Skyridge High School in Lehi on Thursday, Oct. 8, 2020. (Photo: Yukai Peng, KSL)

Class 6A

First-round games (Oct. 23)

No. 17 Westlake 35, No. 16 Hunter 23 | WATCH LIVE

No. 9 Bingham 33, No. 24 Granger 6 | WATCH LIVE

No. 20 Copper Hills 1, No. 13 Fremont 0 by forfeit.

No. 12 East 69, No. 21 Clearfield 20

No. 15 Riverton 31, No. 18 Layton 14 | WATCH LIVE

No. 10 West 49, No. 23 Jordan 14

No. 14 Herriman 29, No. 19 West Jordan 15 | WATCH LIVE

No. 11 Davis 48, No. 22 Syracuse 17 | WATCH LIVE

Second round (Oct. 30)

Corner Canyon 59, Westlake 3 | WATCH LIVE

Bingham 24, Pleasant Grove 21 | WATCH LIVE

American Fork 52, Copper Hills 0

East 1, Kearns 0 by forfeit.

Lone Peak 53, Riverton 7 | WATCH LIVE

West 44, Roy 38 | WATCH LIVE

Skyridge 36, Herriman 5 | WATCH LIVE

Davis 21, Weber 20 | WATCH LIVE

Quarterfinals (Nov. 6)

Corner Canyon 57, Bingham 22

East 35, American Fork 18

Lone Peak 49, West 0

Skyridge 42, Davis 0

Semifinals (Nov. 12) @ Cedar Valley HS

Semifinal 1: Corner Canyon 45, East 30 | Game recap

Semifinal 2: Lone Peak 28, Skyridge 24 | Game recap

Championship (Nov. 20) @ Cedar Valley HS

Corner Canyon vs. Lone Peak, 11 a.m.

Brighton’s Gabe Curtis (1) runs with the ball past Bountiful’s Payson Hadley (5) during a football game at Brighton High School in Cottonwood Heights on Friday, Sept. 4, 2020. Brighton’s Collin Edwards (24) is on the left. (Photo: Kristin Murphy, KSL)

Class 5A

First-round games (Oct. 23)

No. 17 Spanish Fork 33, No. 16 Highland 28 | WATCH LIVE

No. 13 Box Elder 22, No. 20 Woods Cross | WATCH LIVE

No. 12 Lehi 52, No. 21 Viewmont 14 | WATCH LIVE

No. 11 Springville 36, No. 22 Murray

No. 14 Alta 42, No. 19 Farmington 23 | WATCH LIVE

No. 10 Bountiful 62, No. 23 Hillcrest 7 | WATCH LIVE

No. 18 Provo 34, No. 15 Mountain Ridge 14 | WATCH LIVE

Second-round games (Oct. 30)

Brighton 49, Spanish Fork 20 | WATCH LIVE

Timpview 35, Olympus 13 | WATCHLIVE

Salem Hills 44, Box Elder 13

Wasatch 26, Lehi 19 | WATCH LIVE

Orem 65, Provo 35 | WATCH LIVE

Skyline 38, Bountiful 28 | WATCH LIVE

Alta 29, Bonneville 9 | WATCH LIVE

Maple Mountain 27, Springville 21 | WATCH LIVE

Quarterfinals (Nov. 6)

Timpview 35, Brighton 24

Salem Hills 38, Wasatch 35

Orem 49, Skyline 28

Maple Mountain 40, Alta 30

Semifinals (Nov. 13) @ Cedar Valley HS

Semifinal 1: Timpview 37, Salem Hills 0 | Game recap

Semifinal 2: Orem 35, Maple Mountain 7 | Game recap

Championship (Nov. 20) @ Cedar Valley HS

Timpview vs. Orem, 3 p.m.

Sky View celebrates after their game-winning field goal during a high school football game at Ridgeline High School in Millville on Thursday, Sept. 17, 2020. (Photo: Yukai Peng, KSL)

Class 4A

First-round games (Oct. 23)

No. 16 Desert Hills 44, No. 17 Mountain Crest 14 | WATCH LIVE

No. 13 Cedar Valley 28, No. 20 Tooele 21

No. 12 Ogden 35, No. 21 Ben Lomond 17 | WATCH LIVE

No. 18 Crimson Cliffs 45, No. 15 Canyon View 3 | WATCH LIVE

No. 14 Logan 43, No. 19 Hurricane 22 | WATCH LIVE

No. 11 Mountain View 1, No. 22 Uintah 0 by forfeit.

Second-round games (Oct. 30)

Sky View 42, Desert Hills 12 | WATCH LIVE

Cedar 28, Dixie 0 | WATCH LIVE

Ridgeline 64, Cedar Valley 14

Park City 52, Ogden 12

Pine View 42, Crimson Cliffs 10 | WATCH LIVE

Bear River 32, Green Canyon 28 | WATCH LIVE

Logan at No. 3 Snow Canyon, 6 p.m. | WATCH LIVE

Stansbury 63, Mountain View 49

Quarterfinals (Nov. 6)

Sky View 35, Cedar 7

Ridgeline 42, Park City 35

Pine View 49, Bear River 7

Snow Canyon 20, Stansbury 19

Semifinals (Nov. 13) @ home sites

Semifinal 1: Sky View 28, Ridgeline 0 | Game recap

Semifinal 2: Pine View 47, Snow Canyon 37 | Game recap

Championship (Nov. 21) @ Dixie State

Sky View vs. Pine View, 2 p.m.

Morgan tops Juab for 3A state championship berth (Photo: Matthew Glade, KSL TV, File)

Class 3A

First-round games (Oct. 23)

No. 8 San Juan 41, No. 9 Manti 27 | WATCH LIVE

No. 13 Richfield 17, No. 4 Union 14 | WATCH LIVE

No. 12 Delta 14, No. 5 North Sanpete 13 | WATCH LIVE

No. 2 Morgan 58, No. 15 South Sevier | WATCH LIVE

No. 7 Juan Diego 42, No. 10 South Summit 16 | WATCH LIVE

No. 3 Summit Academy 29, No. 14 American Leadership 9 | WATCH LIVE

No. 6 Grantsville 47, No. 11 Emery 16 | WATCH LIVE

Quarterfinals (Oct. 30)

Juab 20, San Juan 7 | WATCH LIVE

Delta 34, Richfield 28 | WATCH LIVE

Morgan 28, Juan Diego 7 | WATCH LIVE

Grantsville 21, Summit Academy 17 | WATCH LIVE

Semifinals (Nov. 6) @ Southern Utah

Semifinal 1: Juab 20, Delta 12

Semifinal 2: Morgan 28, Grantsville 0

Championship (Nov. 14) @ Dixie State

Juab 17, Morgan 14 | Game recap

Treyson Hunter celebrates after pulling down the game-sealing interception for Beaver during a 14-7 win over Duchesne in the Class 2A state semifinal Saturday, Nov. 9, 2019 at Orem High School. (Photo: Sean Walker, KSL.com)

Class 2A

First-round games

No. 8 Millard 20, No. 9 North Sevier 0 | WATCH LIVE

No. 4 Enterprise 1, No. 13 Layton Christian by forfeit | WATCH LIVE

No. 5 North Summit 24, No. 12 Rich 13 | WATCH LIVE

No. 7 Parowan 24, No. 10 Gunnison Valley 7 | WATCH LIVE

No. 6 Milford 59, No. 11 Monticello 6 | WATCH LIVE

Quarterfinals (Oct. 30)

Beaver 43, Millard 7 | WATCH LIVE

Enterprise vs. North Summit, 12 p.m. (Saturday, Oct. 31) | WATCH LIVE

Duchesne 30, Parowan 7 | WATCH LIVE

Milford 34, Kanab 7 | WATCH LIVE

Semifinals (Nov. 7) @ Southern Utah

Semifinal 1: Beaver 40, Enterprise 13

Semifinal 2: Duchesne 26, Milford 6

Championship (Nov. 14) @ Dixie State

Beaver 42, Duchesne 0 | Game recap

Related Links

KSL.com Sports

KSL Weather Forecast