Sports / High School / 

3A, 4A state track & field: Desert Hills, Cedar with leads heading into final day

1A, 2A, 3A and 4A athletes compete at BYU in high school state championships in Provo on Friday, May 20, 2022.

1A, 2A, 3A and 4A athletes compete at BYU in high school state championships in Provo on Friday, May 20, 2022. (Scott G Winterton, Deseret News)



Estimated read time: 5-6 minutes

PROVO — It was lightly snowing as Desert Hills senior Brooks Barney made his way around the track early on Friday.

The unseasonable low temperatures at the Utah high school track and field championship at BYU Friday didn't slow down the boys from Southern Utah.

Barney paced a Thunder onslaught in the 4A competition's opening race. Barney finished first in the 3200-meter run and was soon followed by four of his teammates as Desert Hills claimed four of the top five positions in the race. The clean sweep was only broken up by Cedar's Logan Peel, who finished second.

The 3200-meter dominance pushed the Thunder boys out to a big lead heading into Saturday's final day of competition. Desert Hills finished Friday with 47 points, which is 18 points ahead of second-place Cedar.

Tyson Parker won the long jump for Desert Hills, edging out Sky View's Brevin Egbert.

On the girls side, Cedar jumped out to the lead due to high finishes by Carissa Hofelin in the 3200-meter run and Ella Fielding in the shot put. The Lady Reds also ran away from the field to win the 4x800 relay by over seven seconds.

In 3A, the Ogden boys got out to the lead Friday behind Jake Peterson's winning run in the 3200-meters race.

Delta's Saylor Day pushed the Rabbits out in front on the girls side. She finished second to Juan Diego's Emmalyn Jacobs in the javelin, and then coupled with teammate Emmie Willoughby for a two-three finish in the shot put.

Team scores

4A boys

  1. Desert Hills, 47
  2. Cedar, 29
  3. Pine View, 25
  4. Snow Canyon, 24
  5. Bear River, 20
  6. Mountain Crest, 14
  7. Sky View, 10
  8. Dixie 6
  9. Crimson Cliffs, 6

4A girls

  1. Cedar, 42
  2. Pine View 31
  3. Green Canyon 30
  4. Ridgeline, 26
  5. Desert Hills 25.5
  6. Hurricane, 18
  7. Logan 18
  8. Crimson Cliffs

3A boys

  1. Ogden, 26
  2. Richfield, 21
  3. Union, 19
  4. Delta, 15
  5. Emery, 16
  6. Manti, 12
  7. North Sanpete, 10
  8. Morgan, 10

3A girls

  1. Delta, 31
  2. Morgan, 27.5
  3. Union, 21.5
  4. Juan Diego, 19
  5. Carbon, 17
  6. North Sanpete, 17
  7. Manti, 16
  8. Richfield, 10

4A boys track and field finals results

3200m timed finals

  1. Brooks Barney, Desert Hills, 9:29.01
  2. Logan Peel, Cedar, 9:30.15
  3. Christopher Boyer, Desert Hills,9:35.33
  4. Carson Wall, Desert Hills, 9:36.78
  5. Kaden McKinlay, Desert Hills, 9:45.26
  6. Joshua Lee, Snow Canyon, 9:46.74
  7. Trey Despain, Pine View, 9:54.54
  8. James Butterfield, Snow Canyon, 9:56.17

Long jump

  1. Tyson Parker, Desert Hills, 21-11.75
  2. Brevin Egbert, Sky View, 21-10.50
  3. Preston Sadler, Mountain Crest, 21-04.25
  4. Will Warner, Snow Canyon, 21-03.00
  5. Jake Hill, Snow Canyon, 21-02.25
  6. Will Hadfield, Mountain Crest, 21-01.50
  7. Braxton Hurst, Bear River, 20-10.75
  8. Colton Lichfield, Hurricane, 20-08.75

Pole vault

  1. Isaac Hansen, Green Canyon, 10-00.00

Discus

  1. Teancum Jensen, Pine View, 154-08
  2. Dallan DeMille, Cedar, 152-11.50
  3. Faagalu Aetonu, Pine View, 143-06.75
  4. Anthony Bridge, Desert Hills, 139-06.75
  5. Peter Falaniko, Pine View, 137-01.75
  6. Rodnietai Sega, Hurricane, 132-05.75
  7. Hunter Rogers, Crimson Cliffs, 131-01.25
  8. Trent Durbin, Cedar, 121-09.50

4x800m relay

  1. Cedar, 8:09.20
  2. Bear River, 8:15.34
  3. Desert Hills, 8:21.70
  4. Mountain Crest, 8:26.15
  5. Crimson Cliffs, 8:26.78
  6. Snow Canyon, 8:27.54
  7. Sky View, 8:31.93
  8. Logan, 8:33.80

4x200m relay

  1. Bear River, 1:30.06
  2. Snow Canyon, 1:30.66
  3. Dixie, 1:30.82
  4. Green Canyon, 1:32.88
  5. Ridgeline, 1:33.00
  6. Pine View, 1:33.80
  7. Cedar, 1:33.89
  8. Desert Hills, 1:34.17

4A girls track and field finals results

3200m timed finals

  1. Hailee Phillips, Snow Canyon, 11:00.29
  2. Carissa Hofeling, Cedar, 11:02.35
  3. Sarah Ellis, Crimson Cliffs, 11:11.40
  4. Sarah Klomp, Desert Hills, 11:16.94
  5. Emma Page, Cedar, 11:41.78
  6. Kate Jones, Pine View, 11:42.69
  7. Brooklyn Hill, Pine View, 11:43.01
  8. Adri Baker, Pine View, 11:43.68

Javelin

  1. Maren McKenna, Green Canyon, 118-10.50
  2. Milly Garen, Logan, 118-03
  3. Ella Fielding, Cedar, 113-05
  4. Katie Elison, Hurricane, 109-04.25
  5. Meg Carter, Hurricane, 105-05.75
  6. Sade Turlington, Desert Hills, 102-02
  7. Lana Spragg, Dixe, 100-10.25
  8. Paige Egbert, Mountain Crest, 98-02

High jump

  1. Madeline Carmona, Ridgeline, 5-04.00
  2. Tori Conrad, Pine View, 5-02.00
  3. Mccall Cottom, Crimson Cliffs, 5-00.00
  4. *Abby Bodily Ridgeline, 4-10.00
  5. *Mayce Dalton, Cedar, 4-10.00
  6. *Meg Carter, Hurricane, 4-10.00
  7. *Madison Philips, Desert Hills, 4-10.00
  8. *Lainee Leavitt, Snow Canyon, 4-10.00

Pole vault

  1. Julia Held, Logan, 8-06.00
  2. Alexandria Hansen, Logan, 7-00.00

Shot put

  1. Milly Garren, Logan, 41-10.00
  2. Abigail Blau, Green Canyon, 38-03.00
  3. Tea Wright, Pine View, 36-08.25
  4. Kiara Hansen, Cedar, 36-05.50
  5. Maren McKenna, Green Canyon, 36-01.00
  6. Quincy Esplin, Cedar, 35-08.00
  7. Erica Payne, Bear River, 35-05.25
  8. Paige Egbert, Mountain Crest, 35-02.75

4x800m relay

  1. Cedar, 9:43.17
  2. Ridgeline, 9:50.66
  3. Desert Hills, 9:50.87
  4. Pine View, 9:54.39
  5. Crimson Cliffs, 10:02.36
  6. Mountain Crest, 10:03.02
  7. Sky View, 10:22.58
  8. Bear River, 10:26.10

4x200m relay

  1. Desert Hills, 1:43.73
  2. Green Canyon, 1:46.46
  3. Pine View, 146.50
  4. Hurricane, 1:49.14
  5. Ridgeline, 1:49.38
  6. Sky View, 1:49.87
  7. Cedar, 1:50.92
  8. Snow Canyon, 1:51.94

3A boys track and field finals results

3200m timed finals

  1. Jake Peterson, Ogden, 9:34.70
  2. Cannon Anderson, Richfield, 9:36.76
  3. Paul Squire, Union, 9:38.09
  4. Jess Christiansen, Emery, 9:44.25
  5. Jeff Davenport, Union, 9:46.29
  6. Richard Crane, Richfield, 9:53.90
  7. Cameron Hollabaugh, Union, 9:56.57
  8. Jack Blodgett, Ogden, 9:57.24

Discus

  1. Gavin Iund, North Sanpete, 154-08
  2. Derek Canterbery Emery, 142-11.75
  3. Braxten Shobe, Ogden, 137-10.25
  4. Kione Mataele, Juan Diego, 135-03.50
  5. Shaun Moore, Morgan, 133-08/75
  6. Quade Bowen, Union, 131-10
  7. Maddox Christman, Emery, 122-01.25
  8. Angel Ramirez, Delta, 121-11

Long jump

  1. Aaron Barlow, Providence Hall, 20-05.25
  2. Zac Nelson, Morgan, 19-11.00
  3. Trey Butler, Delta, 19-05.00
  4. Cai Henderson, Delta, 18-11.50
  5. Gavin Turner, Morgan, 18-11.50
  6. Kyger Peay, Juab, 18-09.25
  7. Michael Scott, Providence Hall, 18-05.75
  8. Kayson Douglas, Manti, 18-04.75

Medley relay

  1. Richfield, 3:36.72
  2. Ogden, 3:41.33
  3. Morgan, 3:42.16
  4. Juab, 3:42.22
  5. Union, 3:44.43
  6. Carbon, 3:44.47
  7. Manti, 3:44.97
  8. Delta, 3:48.03

3A girls track and field finals results

3200m times finals

  1. Kate Heywood, Morgan, 11:24.99
  2. Jaylie Jenkins, Union, 11:28.08
  3. Cadence Kasprick, Grand County, 11:52.97
  4. Corrine Higgins, Judge Memorial,11:53.47
  5. Kaitlyn Blackham, Ogden, 11:54.98
  6. Charlize Herrera, Ogden, 11:58.75
  7. Stevens, Juan Diego, 12:06.58
  8. Sadie Nielsen, Manti, 12:08.65

Javelin

  1. Emmalyn Jacobs, Juan Diego, 126-10
  2. Saylor Day, Delta, 125-02.35
  3. Cadee Alder, Manti, 125-01.50
  4. Emily Johnson, Delta, 116-08
  5. Taryn Nye, Morgan, 109-11.75
  6. Catherine Stevens, Juan Diego, 105-03
  7. Tymber Bennett, Carbon, 98-06
  8. Lauren Buck, Morgan, 96-02.25

High jump

  1. Haylee Prescott, Carbon, 5-01.00
  2. Grace Thomsen, Union, 4-11.00
  3. Tylee Henrie, North Sanpete, 4-11.00
  4. Whitley Christensen, Emery, 4-11.00
  5. Daicee Ungerman, Emery, 4-09.00
  6. *Kayle Miller, Union, 4-09.00
  7. *Timber Peterson, Morgan, 4-09.00
  8. Zoe Thomas, Delta, 4-09.00

Shot put

  1. Nicole Willardson, Richfield, 39-11.25
  2. Emmie Willoughby, Delta, 36-02.25
  3. Saylor Day, Delta, 36-02.25
  4. Haley Garrish, Carbon, 33-08.75
  5. Emma Johansen, North Sanpete, 33-02.00
  6. Lizzie Matalele, Juan Diego, 32-07.75
  7. Jasmin Murillo, Manti, 32-03.00
  8. Lacie Christensen, Manti, 31-08.75

Medley relay

  1. Morgan, 4:18.12
  2. Canyon View, 4:21.11
  3. North Sanpete, 4:24.19
  4. Juan Diego, 4:25.21
  5. Union, 4:25.69
  6. Delta, 4:27.31
  7. Manti, 4:27.55
  8. Ogden, 4:30.00

Most recent High School stories

Related topics

SportsHigh School
Ryan Miller has covered the Utah Jazz for KSL.com since 2018.

SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

KSL Weather Forecast