Sports / 

State High School Wrestling Roundup: 5A Results and Highlights



Show 3 more videos

This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

Team scores1, Viewmont, 192; 2, Davis, 145.5; 3, Pleasant Grove, 133.5; 4, Fremont 130.5; Weber, 123.5; 6, Layton, 121.5; 7, Bingham, 96.5; 8, Alta, 88.5; 9, Spanish Fork, 84; 10, West Jordan; 80.

Individual results

103 — 1, Brayden Humphreys, Layton; 2, Ron Wardleigh, Fremont; 3, Jason Thomas, Davis; 4, Korbin Levin, Pleasant Grove; 5, Jacee Lucero, Brighton; 6, Mitch Kay, Spanish Fork.

112 — 1, Carson Kuhn, Alta 2, Jacob Falk, West Jordan; 3, Brett Naylor, Davis; 4, Derek Jesse, Skyline; 5, Greg Jones, Weber; 6, Jared Bench, Northridge.

119 — 1, Trae Bennett, Fremont; 2, Bracken Nipko, Weber; 3, Zak Baker, Davis; 4, Mark Michels, Alta; 5, Kenji Sato, Viewmont; 6, jared Pieper, Taylorsville.

125 — 1, Mike Winger, Viewmont; 2, Matt Finger, Fremont; 3, Todd Smoot, Davis; 4, Bret Clapier, Skyline; 5, Craig Young, Pleasant Grove; 6, Cody Wharton, Jordan.

130 — 1, Kade Moss, Bingham; 2, Josh Smoot, Viewmont; 3, Derek Malan, Weber; 4, Conner Meadows, Brighton; 5, D.J. Argyle, Timpanogos; 6, Justin Olsen, Pleasant Grove.

135 — 1, Chase Burns, West Jordan; 2, Tayler Humphreys, Layton; 3, Cody Van Buren, Weber; 4, Kaleb Ashworth, Spanish Fork; 5, Caleb Ward, Davis.

140 — 1, Braiden Hart, Davis; 2, Ikeru Abe, Viewmont; 3, Eric Michels, Alta; 4, Jeb Daniels, Layton; 5, Tom Clark, Spanish Forlk; 6, Quinn Lobdell, Bingham.

145 — 1, Danner Kjar, Viewmont; 2, Clint Jacob; Pleasant Grove; 3, Jayce Warren, Weber; 4, Braden White Layton; 5, Keith Sasine, Bingham; 6, Rylin Murphy, Davis.

152 — 1, Alex Nicholes, Pleasant Grove; 2, Mitch Rasmussen, Viewmont; 3, Hadley Thorpe, Spanish Fork; 4, Travis McRae, Bingham; 5, Josh Moore, Viewmont; 6, Colin Delahunty, Alta.

160 — 1, Jed Craner, Fremont; 2, Dylan Howell, Jordan; 3, Phillip Helms, Syracuse; 4, Derek Thomas, Layton; 5, Spencer Owen, Brighton; 6, Cody Burns, West Jordan.

171 — 1, Zane Mendenhall, Lone Peak; 2, Chase Hart, Weber; 3, Brandon Poulson, Jordan; 4, Garrett Battaglia, Skyline; 5, Sam Jensen, Viewmont; 6, Chase Herbert, Alta.

189 — 1, Austin Storey, Fremont; 2, Taylor Savio, Lehi; 3, Michael Whitehead, Pleasant Grove; 4, Austin Thompson, Viewmont; 5, Tanner Jones, Lone Peak; 6, Brayden Anderton, Lehi.

215 — 1, Thomas Bryson, Layton; 2, Parker Dawe, Pleasant Grove; 3, Tyler Curtis, Lone Peak; 4, Eric Kitchen, Spanish Fork; 5, Bubba Demke, Lehi; 6, Hayden White, Viewmont.

285 — 1, Dylan Stadel, Lehi; 2, Kesni Tausinga, Bingham; 3, Max Adamson, Copper Hills; 4, Zac Jensen, Copper Hills; 5, John Lindsay, Davis; 6, Ron Wyman, Viewmont.

For more results go to Rocky Mountain Wrestling.

Related Links

SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

KSL Weather Forecast