Here's how grocery prices have changed in the past decade

Here's how grocery prices have changed in the past decade

(Shutterstock)


10 photos

Estimated read time: 3-4 minutes

This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

SALT LAKE CITY — Ever feel as if a trip to the grocery store just keeps getting more costly?

We decided to track down the average cost of foods found in the kitchens of most American families, break those prices down by year and determine exactly how much more you’re paying today to keep your pantry and refrigerator stocked than you did 10 years ago.

Let’s start with milk. According to data from the Bureau of Labor Statistics, if you went to the grocery store today to grab a gallon, it would cost you around $3.46. That’s about 24 cents more than you had to pay 10 years ago, which doesn’t seem like too much of a jump, right?

Then there’s cheese. In 2005, a block of cheddar ran about $4.35. That price went up about 35 cents by 2010. Today, you’ll pay a whopping $5.38. Here’s to making the most out of that quesadilla.

In sticking with the dairy category, a dozen eggs run about $2.13, which seems reasonable until you consider the fact that you paid a whole dollar less for the same dozen eggs in 2005.

Then there’s that midnight go-to — ice cream. In 2005, a half-gallon of the good stuff cost you $3.65. By 2010, you were shelling out an additional 66 cents. Today, you’ll be paying for that indulgence with more than your waistline — a half-gallon averages $4.88.

Photo credit: KSL-TV

Moving on to grains. A loaf of wheat bread cost just $1.39 10 years ago. In five years, that price jumped 40 cents. Fast-forward another five years, and you’re paying $2.04 for that loaf.

Everybody loves spaghetti, in part because it’s pretty darn cheap. In 2005, a package of noodles cost the Italian lover just 95 cents. The good news is that spaghetti is still pretty cheap — the price has risen less than 40 cents in 10 years.

#poll

So what about meat? Notoriously some of the most pricey members of the now-extinct food pyramid, has there been much of a change in cost there?

Boneless chicken breast runs about $3.52 a pound these days. That’s just 30 cents more than the price in 2005 and 16 cents more than in 2010.

While poultry has stayed fairly constant, ground beef is another story. This meat is a full $2 more a pound today, at $4.20, than it was in 2005.

Bacon is our representative in the pork department, running $5.36 a pound in 2015. That’s another increase of $2 over the past 10 years. So if you’re on a tight budget, stick with poultry.

And finally, an apple a day keeps the doctor away, and it won’t cost you too much to do so. In 2005 apples ran about 92 cents a pound, and today you’ll pay just 30 cents more.

Photo credit: KSL-TV

Overall, an average American family of four on a moderate-cost food plan spends between $890 and $1,062 a month on groceries, according to a USDA report.

That price range was $675 to $810 10 years ago — proving groceries really are costing us more money. But perhaps the increase isn’t as dramatic as it may feel in the checkout line.

Photos

Related Links

Related Stories

Jessica Ivins

    SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

    Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
    By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

    KSL Weather Forecast