College Basketball Schedule



Estimated read time: 15-16 minutes

This archived news story is available only for your personal, non-commercial use. Information in the story may be outdated or superseded by additional information. Reading or replaying the story in its archived form does not constitute a republication of the story.

Times EST
Tuesday, March 4
EAST

UCF at Temple, 6:30 p.m.

Creighton at Georgetown, 7 p.m.

Georgia Tech at Syracuse, 7 p.m.

Florida St. at Boston College, 9 p.m.

Marquette at Providence, 9 p.m.

SOUTH

Florida at South Carolina, 7 p.m.

Miami at Clemson, 8 p.m.

Virginia Tech at Maryland, 8 p.m.

Alabama at Kentucky, 9 p.m.

MIDWEST

Buffalo at Akron, 7 p.m.

Ohio at Bowling Green, 7 p.m.

Toledo at Cent. Michigan, 7 p.m.

Ball St. at E. Michigan, 7 p.m.

Michigan at Illinois, 7 p.m.

Miami (Ohio) at Kent St., 7 p.m.

N. Illinois at W. Michigan, 7 p.m.

N. Colorado at North Dakota, 8 p.m.

SOUTHWEST

Iowa St. at Baylor, 7 p.m.

Georgia St. at Arkansas St., 8:05 p.m.

South Florida at Houston, 8:30 p.m.

FAR WEST

Arizona St. at Oregon, 11 p.m.

TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
At Campus Sites
First Round

Jacksonville at Mercer, 7 p.m.

Stetson at Florida Gulf Coast, 7 p.m.

North Florida at S.C.-Upstate, 7 p.m.

Lipscomb at ETSU, 7 p.m.

Horizon League
At Campus Sites
First Round

Youngstown St. at Oakland, 7 p.m.

Ill.-Chicago at Valparaiso, 8 p.m.

Detroit at Milwaukee, 8 p.m.

Wednesday, March 5
EAST

UMass at Duquesne, 7 p.m.

Fordham at Rhode Island, 7 p.m.

Rutgers at UConn, 7 p.m.

Saint Joseph's at George Washington, 9 p.m.

SOUTH

Mississippi St. at Georgia, 7 p.m.

Duke at Wake Forest, 7 p.m.

Tennessee at Auburn, 8 p.m.

MIDWEST

Nebraska at Indiana, 7 p.m.

Texas Tech at Kansas, 8 p.m.

Texas A&M at Missouri, 8 p.m.

Dayton at Saint Louis, 9 p.m.

Purdue at Wisconsin, 9 p.m.

SOUTHWEST

Louisville at SMU, 7 p.m.

Mississippi at Arkansas, 8 p.m.

TCU at Texas, 8 p.m.

West Virginia at Oklahoma, 9 p.m.

FAR WEST

Nevada at Boise St., 9 p.m.

San Jose St. at Colorado St., 9 p.m.

Air Force at New Mexico, 9 p.m.

Colorado at Stanford, 9 p.m.

Wyoming at Utah St., 10:05 p.m.

Utah at California, 11 p.m.

Arizona at Oregon St., 11 p.m.

San Diego St. at UNLV, 11:05 p.m.

TOURNAMENTS
Big South Conference
At Conway, S.C.
First Round

Winthrop vs. Liberty, Noon

Radford vs. Presbyterian, 2:30 p.m.

Campbell vs. Charleston Southern, 6 p.m.

Gardner-Webb vs. Longwood, 8:30 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
First Round

Fairleigh Dickinson at Robert Morris, 7 p.m.

CCSU at Wagner, 7 p.m.

St. Francis (Pa.) at Bryant, 7 p.m.

St. Francis (N.Y.) at Mount St. Mary's, 7 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
First Round

Tennessee Tech vs. SIU Edwardsville, 7 p.m.

SE Missouri vs. E. Illinois, 9:30 p.m.

Patriot League
At Campus Sites
Quarterfinals

Loyola (Md.)-Lafayette winner at Boston U., 7 p.m.

Army at Bucknell, 7 p.m.

Lehigh at Holy Cross, 7 p.m.

Colgate-Navy winner at American, 7:30 p.m.

Thursday, March 6
EAST

George Mason at La Salle, 8 p.m.

SOUTH

FIU at FAU, 7 p.m.

Charlotte at Marshall, 7 p.m.

East Carolina at Old Dominion, 7 p.m.

LSU at Vanderbilt, 7 p.m.

Bethune-Cookman at Florida A&M, 7:30 p.m.

Delaware St. at Md.-Eastern Shore, 7:30 p.m.

NC A&T at Hampton, 8 p.m.

Morgan St. at Howard, 8 p.m.

NC Central at Norfolk St., 8 p.m.

SC State at Savannah St., 8 p.m.

Texas-Arlington at Troy, 8 p.m.

Southern Miss. at Tulane, 8 p.m.

Middle Tennessee at UAB, 8 p.m.

Louisiana-Lafayette at W. Kentucky, 8 p.m.

Texas St. at South Alabama, 8:05 p.m.

Jackson St. at Alabama A&M, 8:30 p.m.

Grambling St. at Alabama St., 8:30 p.m.

Texas Southern at Alcorn St., 8:30 p.m.

Cent. Arkansas at Northwestern St., 8:30 p.m.

VCU at Richmond, 9 p.m.

Prairie View at Southern U., 9 p.m.

MIDWEST

Memphis at Cincinnati, 7 p.m.

Penn St. at Northwestern, 7 p.m.

Villanova at Xavier, 7 p.m.

Idaho at Chicago St., 8:05 p.m.

Seattle at UMKC, 8:05 p.m.

Butler at DePaul, 9 p.m.

Iowa at Michigan St., 9 p.m.

SOUTHWEST

Tulsa at North Texas, 8 p.m.

Louisiana Tech at Rice, 8 p.m.

UTEP at UTSA, 8 p.m.

Louisiana-Monroe at Arkansas St., 8:05 p.m.

Nicholls St. at Houston Baptist, 8:30 p.m.

New Orleans at Lamar, 8:30 p.m.

McNeese St. at Texas A&M-CC, 8:30 p.m.

SE Louisiana at Sam Houston St., 8:45 p.m.

Oral Roberts at Stephen F. Austin, 9 p.m.

FAR WEST

Montana St. at N. Arizona, 8:30 p.m.

Grand Canyon at New Mexico St., 9 p.m.

Hawaii at UC Santa Barbara, 9 p.m.

UCLA at Washington, 9 p.m.

Idaho St. at E. Washington, 9:05 p.m.

North Dakota at S. Utah, 9:35 p.m.

Long Beach St. at CS Northridge, 10 p.m.

UC Irvine at Cal St.-Fullerton, 10 p.m.

UC Davis at UC Riverside, 10 p.m.

Weber St. at Portland St., 10:05 p.m.

Montana at Sacramento St., 10:05 p.m.

Southern Cal at Washington St., 11 p.m.

TOURNAMENTS
Atlantic Sun Conference
At Higher-Seeded Team
Semifinals

Florida Gulf Coast-Stetson winner vs. ETSU-Lipscomb winner, 6:30 or 8:30 p.m.

Mercer-Jacksonville winner vs. S.C.-Upstate-North Florida winner, 6:30 or 8:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
First Round

Rider vs. Monmouth (N.J.), 5 p.m.

Saint Peter's vs. Fairfield, 7:30 p.m.

Marist vs. Niagara, 10 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
First Round

Drake vs. Evansville, 7:05 p.m.

Bradley vs. Loyola of Chicago, 9:35 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Second Round

Morehead St. vs. Tennessee Tech-SIU Edwardsville winner, 7 p.m.

E. Kentucky vs. SE Missouri-E. Illinois winner, 9:30 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
First Round

Portland vs. Loyola Marymount, 9 p.m.

Pacific vs. Santa Clara, 11:30 p.m.

Friday, March 7
EAST

Dartmouth at Brown, 7 p.m.

Penn at Columbia, 7 p.m.

Princeton at Cornell, 7 p.m.

Harvard at Yale, 7:30 p.m.

SOUTH

Houston at UCF, 7:30 p.m.

MIDWEST

Kent St. at Akron, 7 p.m.

W. Michigan at Cent. Michigan, 7 p.m.

TOURNAMENTS
Big South Conference
At Conway, S.C.
Quarterfinals

High Point vs. Winthrop-Liberty winner, Noon

UNC Asheville vs. Radford-Presbyterian winner, 2:30 p.m.

Coastal Carolina vs. Campbell-Charleston Southern winner, 6 p.m.

VMI vs. Gardner-Webb-Longwood winner, 8:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Baltimore
First Round

Hofstra vs. UNC Wilmington, 7 p.m.

Horizon League
At Green Bay, Wis.
Second Round

Wright St. vs. Oakland-Youngstown St. winner, 7 p.m.

Valparaiso-Ill.-Chicago winner vs. Milwaukee-Detroit winner, 9:30 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Quarterfinals

Wichita St. vs. Drake-Evansville winner, 1:05 p.m.

Missouri St. vs. Illinois St., 3:35 p.m.

Indiana St. vs. Bradley-Loyola of Chicago winner, 7:05 p.m.

N. Iowa vs. S. Illinois, 9:35 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Semifinals

Belmont vs. Morehead St._Tennessee Tech-SIU Edwardsville winner, 7:30 p.m.

Murray St. vs. E. Kentucky_SE Missouri-E. Illinois winner, 10 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
First Round

Samford vs. Appalachian St., 11 a.m.

Georgia Southern vs. Furman, 1:30 p.m.

UNC Greensboro vs. The Citadel, 4 p.m.

Saturday, March 8
EAST

Cincinnati at Rutgers, Noon

Kansas at West Virginia, Noon

Georgetown at Villanova, 2 p.m.

Bowling Green at Buffalo, 2:30 p.m.

George Washington at Fordham, 4:30 p.m.

Harvard at Brown, 7 p.m.

Princeton at Columbia, 7 p.m.

Penn at Cornell, 7 p.m.

Dartmouth at Yale, 7 p.m.

SOUTH

Kentucky at Florida, Noon

SMU at Memphis, Noon

Vanderbilt at Mississippi, 1:30 p.m.

Virginia Tech at Georgia Tech, 2 p.m.

UConn at Louisville, 2 p.m.

Wake Forest at Miami, 2 p.m.

Temple at South Florida, 2 p.m.

W. Kentucky at Georgia St., 2:30 p.m.

Arkansas at Alabama, 4 p.m.

Pittsburgh at Clemson, 4 p.m.

South Carolina at Mississippi St., 4 p.m.

Oral Roberts at Northwestern St., 4 p.m.

Missouri at Tennessee, 4 p.m.

Georgia at LSU, 5 p.m.

Jackson St. at Alabama St., 6 p.m.

Prairie View at Alcorn St., 6 p.m.

Texas Southern at Southern U., 6:30 p.m.

Grambling St. at Alabama A&M, 7 p.m.

Duquesne at George Mason, 7 p.m.

St. Bonaventure at VCU, 7 p.m.

Texas-Arlington at South Alabama, 8:05 p.m.

Texas St. at Troy, 8:30 p.m.

North Carolina at Duke, 9 p.m.

MIDWEST

St. John's at Marquette, Noon

Ohio at Miami (Ohio), Noon

Baylor at Kansas St., 1:30 p.m.

Oklahoma St. at Iowa St., 2 p.m.

E. Michigan at Toledo, 2 p.m.

Seattle at Chicago St., 3:05 p.m.

Seton Hall at Butler, 4:30 p.m.

Ball St. at N. Illinois, 4:30 p.m.

Indiana at Michigan, 6 p.m.

Richmond at Dayton, 7 p.m.

Providence at Creighton, 8 p.m.

Illinois at Iowa, 8:30 p.m.

Idaho at UMKC, 10:35 p.m.

SOUTHWEST

Nicholls St. at Texas A&M-CC, 3:30 p.m.

Incarnate Word at Abilene Christian, 4 p.m.

Oklahoma at TCU, 4 p.m.

Auburn at Texas A&M, 4 p.m.

Texas at Texas Tech, 4 p.m.

New Orleans at Sam Houston St., 4:45 p.m.

SE Louisiana at Lamar, 7 p.m.

Cent. Arkansas at Stephen F. Austin, 7 p.m.

Grand Canyon at Texas-Pan American, 8 p.m.

Louisiana-Monroe at UALR, 8 p.m.

Louisiana-Lafayette at Arkansas St., 8:05 p.m.

MVSU at Ark.-Pine Bluff, 8:30 p.m.

McNeese St. at Houston Baptist, 8:30 p.m.

FAR WEST

Boise St. at Air Force, TBA

Utah at Stanford, 2:30 p.m.

Arizona at Oregon, 4 p.m.

Colorado St. at Wyoming, 4:05 p.m.

Arizona St. at Oregon St., 4:30 p.m.

Southern Cal at Washington, 4:30 p.m.

Montana at N. Arizona, 5 p.m.

Weber St. at E. Washington, 5:05 p.m.

Colorado at California, 6:30 p.m.

UC Riverside at Long Beach St., 7 p.m.

N. Colorado at S. Utah, 7 p.m.

UC Davis at UC Irvine, 7:30 p.m.

CS Bakersfield at Utah Valley, 9:05 p.m.

UC Santa Barbara at Cal Poly, 10 p.m.

Fresno St. at San Jose St., 10 p.m.

UNLV at Nevada, 10:05 p.m.

Idaho St. at Portland St., 10:05 p.m.

Montana St. at Sacramento St., 10:05 p.m.

New Mexico at San Diego St., 10:05 p.m.

UCLA at Washington St., 11 p.m.

Cal St.-Fullerton at Hawaii, 11:59 p.m.

TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
First Round

Vermont vs. New Hampshire, Noon

Albany (N.Y.) vs. UMBC, 2:30 p.m.

Stony Brook vs. Maine, 6 p.m.

Hartford vs. Binghamton, 8:30 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Semifinals

High Point_Winthrop-Liberty winner vs. UNC Asheville_Radford-Presbyterian winner, Noon

Coastal Carolina_Campbell-Charleston Southern winner vs. VMI_Gardner-Webb-Longwood winner, 2:30 p.m.

Colonial Athletic Association
At Baltimore
Quarterfinals

Delaware vs. Hofstra-UNC Wilmington winner, Noon

Drexel vs. Northeastern, 2:30 p.m.

Towson vs. James Madison, 6 p.m.

William & Mary vs. Coll. of Charleston, 8:30 p.m.

Horizon League
At Green Bay, Wis.
Semifinals

Cleveland St. vs. Wright St._Oakland-Youngstown St. winner, 7 p.m.

Green Bay vs. Valparaiso-Ill.-Chicago_Milwaukee-Detroit winner, 9:30 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Quarterfinals

Iona vs. Rider-Monmouth (N.J.) winner, Noon

Canisius vs. Siena, 2:30 p.m.

Manhattan vs. Saint Peter's-Fairfield winner, 6:30 p.m.

Quinnipiac vs. Marist-Niagara winner, 9 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Semifinals

Wichita St._Drake-Evansville winner vs. Missouri St.-Illinois St. winner, 2:35 p.m.

Indiana St._Bradley-Loyola of Chicago winner vs. N. Iowa-S. Illinois winner, 5:05 p.m.

Northeast Conference
At Campus Sites
Semifinals

Lowest-remaining seed at highest-remaining seed, Noon or 2 p.m.Third-remaining seed at second-remaining seed, Noon or 2 p.m.

Ohio Valley Conference
At Nashville, Tenn.
Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Patriot League
At Higher-Seeded Team
Semifinals

Boston U._Loyola (Md.)-Lafayette winner vs. Bucknell-Army winner, 3:30 or 5:30 p.m.

American_Colgate-Navy winner vs. Holy Cross-Lehigh winner, 3:30 or 5:30 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Quarterfinals

Davidson vs. Samford-Appalachian St. winner, Noon

Elon vs. W. Carolina, 2:30 p.m.

Chattanooga vs. Georgia Southern-Furman winner, 6 p.m.

Wofford vs. UNC Greensboro-The Citadel winner, 8:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

IPFW vs. IUPUI, 7 p.m.

West Coast Conference
At Las Vegas
Quarterfinals

San Francisco vs. San Diego, 3 p.m.

BYU vs. Portland-Loyola Marymount winner, 5:30 p.m.

Gonzaga vs. Pacific-Santa Clara winner, 9 p.m.

Saint Mary's vs. Pepperdine, 11:30 p.m.

Sunday, March 9
Times EDT
EAST

Saint Louis at UMass, 2 p.m.

La Salle at Saint Joseph's, 4 p.m.

SOUTH

Virginia at Maryland, Noon

Syracuse at Florida St., 2 p.m.

Boston College at NC State, 6 p.m.

MIDWEST

Northwestern at Purdue, Noon

Michigan St. at Ohio St., 4:30 p.m.

Penn St. at Minnesota, 5:15 p.m.

Wisconsin at Nebraska, 7:30 p.m.

TOURNAMENTS
America East Conference
At Albany, N.Y.
Semifinals

Vermont-New Hampshire winner vs. Albany (N.Y.)-UMBC winner, 5 p.m.

Stony Brook-Maine winner vs. Hartford-Binghamton winner, 7:30 p.m.

Atlantic Sun Conference
At Higher-Seeded Team
Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Big South Conference
At Conway, S.C.
Championship

Semifinal winners, Noon

Colonial Athletic Association
At Baltimore
Semifinals

Delaware_Hofstra-UNC Wilmington winner vs. Drexel-Northeastern winner, 2:30 p.m.

Towson-James Madison winner vs. William & Mary-Coll. of Charleston winner, 5 p.m.

Metro Atlantic Athletic Conference
At Springfield, Mass.
Semifinals

Iona_Rider-Monmouth (N.J.) winner vs. Canisius-Siena winner, 4:30 p.m.

Manhattan_Saint Peter's-Fairfield winner vs. Quinnipiac_Marist-Niagara winner, 7 p.m.

Missouri Valley Conference
At St. Louis
Championship

Semifinal winners, 3:05 p.m.

Southern Conference
At Asheville, N.C.
Semifinals

Davidson_Samford-Appalachian St. winner vs. Elon-W. Carolina winner, 6 p.m.

Chattanooga_Georgia Southern-Furman winner vs. Wofford_UNC Greensboro-The Citadel winner, 8:30 p.m.

Summit League
At Sioux Falls, S.D.
First Round

Denver vs. South Dakota, 7 p.m.

S. Dakota St. vs. W. Illinois, 9:30 p.m.

Copyright © The Associated Press. All rights reserved. This material may not be published, broadcast, rewritten or redistributed.

The Associated Press

    SIGN UP FOR THE KSL.COM NEWSLETTER

    Catch up on the top news and features from KSL.com, sent weekly.
    By subscribing, you acknowledge and agree to KSL.com's Terms of Use and Privacy Policy.

    KSL Weather Forecast